Jak założyć własną hodowlę psów?

Miłość i pasja do zwierząt są bardzo ważnymi czynnikami przy zakładaniu hodowli psów. Stanowią one podstawę całego przedsięwzięcia. Jednak początkujący hodowca, musi zdawać sobie sprawę z tego, że sama pasja nie wystarczy. Co zatem trzeba zrobić, by założyć hodowlę psów?

Hodowla psów to zajęcie niewątpliwie przeznaczone dla osób, które kochają zwierzęta. Jednak oprócz pasji, miłości i wytrwałości w dążeniu do swojego celu, ważna jest znajomość podstawowych elementów, dzięki którym możliwe będzie założenie własnej hodowli.

Po pierwsze musimy pamiętać, że hodowla zwierząt to różne, bardzo czasochłonne obowiązki. Zadajmy sobie pytanie, czy jesteśmy na nie gotowi. Kolejnym krokiem będzie określenie celu naszej hodowli. Jeśli nastawiamy się na zysk, poniesiemy porażkę. Niestety hodowla psów nie jest zajęciem dochodowym, a zysk jeśli już jest, to po kilku latach działalności.

Pamiętając, że hodowla nie jest zajęciem łatwym, dobrym początkiem jest zwrócenie się z pytaniami do doświadczonego hodowcy. Może on wprowadzić nas w tematykę i szczegóły hodowli. Dzięki temu łatwiej będzie nam uniknąć błędów i zaczniemy osiągać swoje pierwsze sukcesy.

Następnie początkujący hodowca musi zadbać o sukę hodowlaną. Musi ona spełniać odpowiednie kryteria określone przez Polski Związek Kynologiczny. Kolejnym krokiem jest wybór nazwy naszej hodowli i jej rejestracja w Związku. Od tego momentu stajemy się hodowcami. Teraz należy zapewnić odpowiednie miejsce dla naszej hodowli, stworzyć dobre warunki dla zwierząt oraz, co najważniejsze, wybrać reproduktora.

Na koniec pamiętajmy, że hodowla psów to pasja, ale również obowiązki. Jeśli nie będziemy odpowiednio zdeterminowani i pewni naszej decyzji, łatwo możemy ponieść klęskę. Dlatego należy dobrze przemyśleć decyzję o założeniu hodowli psów i być wytrwałym w tym, co robimy. Jeśli jesteś gotowy na to wszystko i świadomy przeciwności, które mogą cię spotkać, będziesz też gotowy, by rozpocząć własną hodowlę.